U sklopu projekta ENRICH – Okoliš, prava, djeca, uspješno smo održali drugi po redu trening namijenjen profesoricama i nastavnicama.
- Organizacija
- Aktivnosti
- Baza znanja
U sklopu projekta ENRICH – Okoliš, prava, djeca, uspješno smo održali drugi po redu trening namijenjen profesoricama i nastavnicama.
Trening je održan 8. srpnja 2025. godine u Zagrebu, kao dio edukacije „Zajednice u kontekstu održivosti“ koju Zelena akcija provodi unutar GOOD inicijative i uz financijsku potporu Grada Zagreba.
Cilj treninga je priprema odgojno-obrazovnih radnika za provedbu izvannastavne aktivnosti građanskog odgoja i obrazovanja. Na treningu je sudjelovalo 26 profesora_ica i nastavnika_ica.
Sudionicima_ama je detaljnije predstavljen projekt ENRICH, kao i rezultati početnog upitnika o upoznatosti s pravima djece u pitanjima okoliša. Poseban naglasak stavljen je na pravnu analizu dječjih prava u kontekstu okoliša i klimatskih promjena, s fokusom na pravo na sudjelovanje i pristup pravdi.
Profesori_ce i nastavnici_ce upoznali_e su se s okolišnim pravima, njihovim obuhvatom i primjenom u praksi, ali i općenito o pravima djece i mladih kroz presjek međunarodne i EU legislative koja obrađuje to područje, poput Konvencije o pravima djeteta i Povelje EU o temeljnim pravima. Predstavljena je i Aarhuška konvencija o pravu na pristup informacijama, sudjelovanje u donošenju odluka i pristup pravosuđu, koja je ključna za traženje okolišnih informacija i ostvarivanje pristupa pravosuđu. Iako u Hrvatskoj nema puno pravne prakse u kojoj mladi pokreću parnice, istaknuta je važnost osvještavanja postojećih prava i situacija u kojima se ona mogu koristiti za dobrobit djece i cijele zajednice, posebno u kontekstu klimatskih promjena te smanjenja i prilagodbe na iste.
Tijekom rasprave, prepoznate su glavne prepreke za uključivanje djece u okolišne i/ili klimatske inicijative:
Općenito neprepoznavanje dječjeg glasa u donošenju odluka
Ograničene mogućnosti sudjelovanja djece
Nejasan etički okvir za uključivanje djece
Nedovoljna podrška roditelja ili skrbnika
Kroz interaktivni razgovor o potrebi i načinima edukacije djece o okolišu, novim znanjima i alatima te mogućnostima suradnje, izveden je zaključak da je za povećanje sudjelovanja djece u zaštiti okoliša i klime ključno:
Uvođenje obrazovnih programa o okolišu i klimi u škole
Osiguravanje konkretnih mogućnosti za praktično uključivanje u lokalne projekte
Podrška i ohrabrenje roditelja i učenika
Stvaranje okolišnih i klimatskih organizacija ili klubova koje vode mladi
Uključenost roditelja i škole ključni su za stvaranje pozitivnog okruženja za angažman mladih u pitanjima i rješenjima vezanima za zaštitu okoliša i klime, a time i njihove budućnosti. Također je važna promocija zakonskog okvira koji podržava to sudjelovanje.
Sljedeća radionica na ovu temu planirana je za predstavnike javne vlasti i donositelje odluka. Cilj je zajedno popularizirati ovu temu i potaknuti djecu i mlade da više sudjeluju i koriste svoja prava u pitanjima okoliša i klime.
Naše sadržaje možete prenositi u integralnoj ili prerađenoj verziji uz navođenje organizacije Zelena akcija - pod uvjetima licence Creative Commons Imenovanje 4.0 međunarodna.
Ovo dopuštenje se ne odnosi na stock fotografije i embedane sadržaje drugih stvaratelja.
Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn