hr en
  • promijeni kontrast
  • promijeni pismo

Odbacite projekt solarne elektrane Gala-Obrovac Sinjski!

Ministarstvo zaštite okoliša mora odbaciti studiju utjecaja na okoliš za solarnu elektranu Gala-Obrovac Sinjski, kao i kompletan projekt zbog njegove štetnosti za okoliš i povezanosti s Izraelom.

Poruka je to koju je Zelena akcija uputila danas ispred zgrade Ministarstva u Zagrebu. Držali su transparente s natpisima: “Odbacite okolišnu studiju” i “Ne potpirujte genocid našom prirodom”. “U potpunosti podržavamo lokalnu zajednicu Cetinske krajine koja se protivi ovom projektu zbog utjecaja na pitku vodu, šumu, bioraznolikost te tražimo njegovo zaustavljanje. Nije nam jasno kako je takav projekt uopće išao na razmatranje”, izjavio je Bernard Ivčić iz Zelene akcije.


Zelena akcija se zalaže za obnovljive izvore energije, ali je jako važno tko ih i na koji način realizira. “Rješenje nije da velika korporacija bagerima sravni 252 hektara netaknute prirode, nego da se koriste degradirane i već antropogene površine. Bitno je i poticanje malih proizvođača, a ne jednog velikog”, rekao je Ivčić.

Zahvat je predviđen na hidrološki osjetljivom krškom području, unutar II. zone sanitarne zaštite izvorišta, svega 1,5 km iznad vodocrpilišta Kosinac koji opskrbljuje pitkom vodom stanovništvo Cetinske krajine. U ovoj zoni vrijede strogi propisi – zabranjena je sječa šume i uklanjanje pokrovnog sloja tla. “Ipak, projektom je predviđeno uklanjanje velike površine šume i šikare, čime se gubi prirodna funkcija filtracije šumskog tla i vegetacije, što znatno povećava rizik onečišćenja vodoopskrbnog sustava”, naglasio je Ivčić.

Nadalje, područje obuhvata projekta je okruženo sa sjeverne, zapadne i istočne strane granicama Parka prirode Dinara te je mjestimična udaljenost svega stotinjak metara. U studiji utjecaja na okoliš izostaje ozbiljna analiza učinaka projekta na ovo područje iako je ono zakonski zaštićeno. Prema stručnim mišljenjima, područje zahvata trebalo je biti uključeno u obuhvat Parka, no Ministarstvo je pri određivanju njegovih granica to zanemarilo.

“Pitamo se kako je baš ovo područje, gdje je planiran projekt, izostalo iz obuhvata Parka. Da apsurd bude veći, za spajanje solarne elektrane na mrežu potrebno je izgraditi dalekovod koji uopće nije ucrtan u županijski i lokalni prostorni plan”, komentirao je Ivčić. Dodao je kako bi dalekovod skoro cijelom svojom trasom prolazio kroz Park prirode Dinara i područja Natura 2000 i Ekološke mreže, a utjecaj njegove izgradnje na ta mjesta nije analiziran.

Direktan utjecaj na prirodu nije jedini faktor u ovoj priči. Naime, investitor, domaća tvrtka Aureus Solis, zapravo je podružnica problematične izraelske korporacije Enlight Renewable Energy, čije se solarne elektrane i vjetroelektrane nalaze na okupiranoj Golanskoj visoravni, okupiranom Negevu, okupiranoj Zapadnoj obali i oko Pojasa Gaze. “Među ostalim, realizirala je najveći izraelski projekt obnovljive energije, Wind of Genesis, na okupiranom sirijskom Golanu. U Hrvatskoj već upravlja vjetroelektranom Lukovac u Splitsko-dalmatinskoj županiji”, objasnila je Marija Mileta iz Zelene akcije. Prema brojnim dokazima, Enlight je odgovoran za iskorištavanje prirodnih resursa i proizvodnje na okupiranim palestinskim i sirijskim teritorijima, davanje struje putem obnovljivih izvora ilegalnim izraelskim naseljima i proizvodnju takvih naselja jer na te prostore, zbog novog izvora energije, dolaze ilegalni naseljenici. “Ova tvrtka također održava bliske odnose s izraelskom vojskom i ugradila je brojne solarne panele na krovove njihovih baza. To je ista vojska koja je dosad ubila najmanje 57.600 Palestinaca i Palestinki u Gazi”, kazala je Mileta.

Međunarodni sud je u povijesnoj presudi iz srpnja 2024. godine državama jasno dao do znanja da se moraju suzdržati od ulaska u gospodarske ili trgovinske poslove s Izraelom, ali i poduzeti korake kako bi spriječile trgovinske ili investicijske odnose koji pomažu u održavanju izraelske nezakonite okupacije Palestine. “Prema tome, vrlo je jasno da, ulaskom u investicijske odnose s Enlight Renewable Energy, Republika Hrvatska krši međunarodno pravo”, poručila je Mileta. 

Zelena akcija zagovara obnovljive izvore, ali ne u rukama investitora koji ih koriste kao alat za okupaciju i kontrolu. "Enlight Renewable Energy putem zelene energije nikako ne može "oprati" svoje sudioništvo u okupaciji Palestine i dijela Sirije, kao i genocidu u Gazi. Nedopustivo je da hrvatske institucije izdaju dozvole takvoj tvrtki! Stoga, tražimo da se prekine suradnja s Enlightom", zaključila je Mileta.

 

Dokumenti

Who Profits: obnovljivi izvori energije i Izrael

PDF 736 KB

Naše sadržaje možete prenositi u integralnoj ili prerađenoj verziji uz navođenje organizacije Zelena akcija - pod uvjetima licence Creative Commons Imenovanje 4.0 međunarodna.
Ovo dopuštenje se ne odnosi na stock fotografije i embedane sadržaje drugih stvaratelja.

Design & development: Slobodna domena Zadruga za otvoreni kod i dizajn

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.